JAROMÍR V GRANDHOTELU

Jednoduché tričko, dvě saka, klec s andulkou a může se vyrazit

Poslední pondělní schůzku si Jaromír naplánoval na poledne. Má rád, když před samotnou cestou není ve stresu. Věci si proto přichystal předem, v tašce na čtyřdenní pobyt v Karlových Varech, kam vyrazil se svou ženou Naďou, nechybí jeho oblíbená jednoduchá trička. A saka. Sbalil si dvě, jedno sportovnější a druhé elegantní. S touto kombinací si vždy vystačí.

Vídeňský řízek – stálice menu

Hned po příjezdu Jaromír vybaluje jedno ze sak a vydává se společně se ženou na večeři do Grandrestaurantu.

Tady vybírá stůl v rohu, aby měl výhled na celý, pomalu se zaplňující prostor hlavní hotelové restaurace. Objednává láhev červeného vína z Francie a k jídlu vídeňský řízek s bramborovou kaší. Během pobytu to zopakuje ještě několikrát.

Kavárenští povaleči ve městě

Jaromír a Naďa mají rádi kávu a také nejrůznější podniky, restaurace nebo bistra. „Jsme typičtí kavárenští povaleči a užíváme si, když můžeme hodnotit interiéry. Sami jsme jich ostatně už několik navrhli,“ podotýká architekt Jaromír k dopolední úterní procházce městem, která následuje hned po vydatné snídani.

Ještě předtím si ale Jaromír před hotelem zapaluje svou první ranní cigaretu. Je to jeho oblíbený rituál. Pak už procházejí podél řeky Teplá směrem do centra, kde se ženou ochutnávají kávu ve vyhlášeném espresso baru.

V Puppu je možné všechno

Zatímco Naďa je vášnivá plavkyně, Jaromír se hotelovým bazénům a spa vyhýbá. „Já, plavky a bílý župan? Děkuji, to není nic pro mě,“ říká nejdřív kategoricky.


Později se ale přece jen rozhodne spa prozkoumat. Převleče se do pyžama, které symbolizuje relax, a jde Nadě naproti. Stačí chvíle ponoukání a Jaromír, který fandí jakémukoli nekonvenčnímu nápadu, stojí po pás ve vodě. Je to poprvé, co vyzkoušel hotelový bazén. A pro bazén je to také premiéra – ještě nikdo se v něm nekoupal v pyžamu.

Zpátky ke kořenům

Není čas ztrácet čas. Jaromír s Naďou startují svůj třetí den v Grandhotelu Pupp rychle. Po snídani, kde se oba nemohou nabažit malých nadýchaných lívanečků, míří do města. Středa totiž patří obdivování místní architektuře, konkrétně hotelu Thermal. Důvod je jednoduchý. Jaromír se v Karlových Varech narodil a právě budova, kterou navrhli věhlasní architekti a manželé Věra a Vladimír Machoninovi, ovlivnila jeho další kariérní směřování.

Vodní lázeň

Pauza na zahrádce kavárny

Po procházce městem si Jaromír sedá na venkovní zahrádku Café Pupp, objednává si cappuccino a kouří cigaretu. Je to nejstrategičtější místo pro pozorování života v grandhotelu.

Pak už se s manželkou schází v Becher's Baru. Jaromír, oblečený v elegatním saku, si dává hovězí steak s česnekovým pyré. Po jídle pak jemný drink Les s ginem, likérem Chartreuse, borůvkami a borovicovými výhonky. 

Vodní lázeň

Z grandhotelu není kam spěchat

Čtvrtek je poslední den v Puppu. Snídani si tentokrát manželé objednali přímo na pokoj. „Rádi vyrazíme na dovolenou pod stan. Ale když jsme v krásném hotelu, chceme vyzkoušet, co všechno nabízí,“ říká Jaromír.

Po snídani a ranní cigaretě se společně s Naďou balí zpátky na cestu do Prahy. Nechtějí ale nikam spěchat. Proto si v karlovarském hotelu dopřejí ještě pár chvil, které tráví v Grandrestaurantu. A tušíte správně, Jaromír si tu objednává v pořadí třetí řízek.

Naďa: I v honosném prostředí se chci cítit uvolněně.

Karolína: Můj čaj o páté? Šampaňské a dort Pupp.

Gandi: Pokoj? Jedině s výhledem na promenádu.

Filip: Do Puppu si vždy přibalím kalhoty s puky.

Slavní hosté

Hezké chvíle tráví hosté v karlovarském Grandhotelu Pupp už od roku 1701. Seznam všech by byl neúnosně dlouhý. Proto jsme vybrali několik jmen, která vám jistě budou známá.

Johann S. Bach
Ludwig van Beethoven
Giacomo Casanova
Niccoló Paganini
Richard Wagner
Otto von Bismarck
Napoleon Bonaparte
Franz Josef I.

Petr Veliký
Marie Terezie
Adam Mickiewicz
Fryderyk Chopin
Antonín Dvořák
Sigmund Freud
Alfons Mucha
Franz Kafka

Eduard VII.
Juan Carlos I.
Harald V.
Jurij Gagarin
I. S. Koněv
Haile Selassie
Václav Havel
T. G. Masaryk
Karel Gott