FILIP V GRANDHOTELU

Událost v kalendáři: Pupp!

I Filip, marketingový stratég a milovník značek, chce do Karlových Varů dorazit včas. Čtvrteční odpoledne je proto v kalendáři vyblokováno událostí „cesta do Puppu“. Vyráží společně s kamarádkou Karolínou a Gandim, roztomilým maltipoo, kterého hlídají přátelům.

Cestovní tašku má plnou svátečního oblečení a lehce extravagantních outfitů. Kde jinde než právě v Puppu by je měl vynosit? Dvouhodinová cesta z Prahy uteče jako nic. Jakmile se za Filipem zaklapnou dveře karlovarského pokoje, celý pečlivě vybraný obsah kufru vybalí. Zavazadlo musí zůstat zcela prázdné, to je Filipovo cestovatelské pravidlo.

Jeden drink na baru, druhý na pokoji

Večeři v lobby baru Malá dvorana předchází tři saunovací cykly ve spa. Protože v den příjezdu se podle Filipa odpočívá.

K večeři si objednává silný hovězí vývar a skleničku skotské whiskey. Jednu sklenku navíc si bere s sebou na pokoj. To aby se mu lépe usínalo. Před spaním ještě zatahuje zatemňovací závěsy. Nechce, aby ho zítra z pohodlné postele vytáhlo slunce dříve, než si přeje.

Není proč spěchat

Venku je sice světlo, ale Filip ještě spí. Dopřává si to, co během náročného pracovního týdne nemůže. Z postele vstává v 9 hodin, obléká si ležérní košili a míří na snídani. Tam už mu drží místo Karolína. Není kam spěchat. Na ranní start, který zahajuje černým čajem, si vyhradil skoro celé dopoledne. Stihne během něj ochutnat téměř vše ze slané i sladké nabídky. Také si přečte víkendovou přílohu The New York Times. 

Švédská masáž a šum vody

První na pátečním programu je masáž. Tu si on i Karolína předem rezervovali. Protože je Filip rozlámaný z práce za počítačem, volí intenzivní švédskou variantu.

Po 90 slastných minutách se rozhodne čas strávený v zenovém spa ještě prodloužit. Balí se do měkkého bílého županu, bere rozečtenou knihu Orlando od Virginie Woolfové a zabírá si lehátko u bazénu. Pohlcuje ho nejen příběh, ale i uklidňující šum padající vody.

Tajemné drinky z podzemí

Ve spa utíká čas jinak než venku. Filip tak rovnou odtud míří na sraz s Karolínou. Dnes nevečeří v Malé dvoraně, ale ve vyhlášeném podzemním Becher's Baru. O místní drinky se tu stará jeden z nejlepších barmanů světa.

Během večera míchá přátelům koktejly z nabídky, která se inspiruje přírodními elementy: zemí, ohněm, vodou a vzduchem. Filip jakožto milovník bourbonu volí drink s názvem Pole. Bourbon, vanilka, ovesné mléko. Další překvapivé kombinace chutí tu oba přátele zdrží až do pozdních večerních hodin. I tady čas plyne jinak. Jako by měl svůj vlastní řád.

Uma Thurman před hotelem PUPP

Nejkrásnější železniční trať v Česku

V sobotu Karlovy Vary ožívají díky lázeňským hostům, kteří přijeli na víkend. Filip s Karolínou se ale naopak rozhodují pro výlet mimo město: vlakem do nedalekých Mariánských Lázní.

Ani ne šedesátikilometrová trasa byla před několika lety britským deníkem The Guardian zařazena mezi 10 nejkrásnějších tratí v Evropě. „Tuhle malebnou trasu, která vede kopcovitou krajinou podél Teplé, jsem si dlouho přál vidět,“ říká Filip ke společnému výletu.

Vodní lázeň

Pupp a puky

Večeře po návratu z výletu probíhá opět v hotelu. A Filip si na sebe bere kalhoty s perfektně nažehlenými puky. Ty podle legendy vznikly právě v Puppu, když tu pobýval anglický král Eduard VII.

„Během procházky si své kalhoty umazal. Vzal si proto nové od místního krejčího, které ale služebnictvo nestihlo vyžehlit. Místní smetánka si pak nevyžehlené sklady vyložila jako poslední anglickou módu a puky na kalhotách si začala tvořit záměrně,“ vysvětluje pobaveně Filip.

Uma Thurman před hotelem PUPP

Pohostinnost do poslední minuty

I když je neděle, den odjezdu, krásné zážitky nekončí. Filip si naposledy užívá svou cestu do spa: „Miluju jít zabalený v županu po chodbě, kde kolem mě visí olejomaleby z 19. století ve zlatých rámech. Je to dekadentní a božské zároveň,“ usmívá se.

To jen dokazuje, že z grandhotelu není třeba odjíždět hned po uvolnění pokoje. Zatímco Karolína pracuje v kavárně, Filip se prochází s Gandim po chodbách, sledují dění v lobby a pozorují nově přijíždějící hosty ze zahrádky uprostřed náměstíčka před hotelem. Praha jim přece neuteče, tak kam spěchat.

Jaromír: Rádi střídáme dovolenou v přírodě a v krásném hotelu.

Karolína: Můj čaj o páté? Šampaňské a dort Pupp.

Gandi: Pokoj? Jedině s výhledem na promenádu.

Naďa: I v honosném prostředí se chci cítit uvolněně.

Slavní hosté

Hezké chvíle tráví hosté v karlovarském Grandhotelu Pupp už od roku 1701. Seznam všech by byl neúnosně dlouhý. Proto jsme vybrali několik jmen, která vám jistě budou známá.

Johann S. Bach
Ludwig van Beethoven
Giacomo Casanova
Niccoló Paganini
Richard Wagner
Otto von Bismarck
Napoleon Bonaparte
Franz Josef I.

Petr Veliký
Marie Terezie
Adam Mickiewicz
Fryderyk Chopin
Antonín Dvořák
Sigmund Freud
Alfons Mucha
Franz Kafka

Eduard VII.
Juan Carlos I.
Harald V.
Jurij Gagarin
I. S. Koněv
Haile Selassie
Václav Havel
T. G. Masaryk
Karel Gott