GOLFOVÁ HŘIŠTĚ V OKOLÍ

Je čas sbalit si bag a vyrazit na golfové hřiště 

Za kolébku světového golfu se odjakživa považuje Skotsko, tou českou jsou bezesporu západní Čechy. Zdejší golfová tradice je dlouhá přes sto dvacet let a v Karlovarském kraji se nachází celkem desítka golfových hřišť.

To nejstarší, dnes již nedochované, bylo otevřeno přímo na okraji Karlových Varů v roce 1904 a brzy nato následovaly Mariánské Lázně. Ty se dnes mimochodem pyšní královským titulem, který tamnímu golfovému klubu udělila v roce 2013 sama britská královna Alžběta II. 

Je čas sbalit si bag a vyrazit objevovat jamky uprostřed divoké přírody Karlovarského kraje. Vždyť jedny z nejlepších českých golfových hřišť na vás čekají jen pár minut od Grandhotelu Pupp. Už jsme zmínili, že vás na všechna hřiště rádi dopravíme hotelovým vozem a za zvýhodněnou cenu vám rezervujeme teetime přímo na hotelové recepci?

Golf Resort Karlovy Vary


par 72, délka 6 195 m, 18 jamek

Zajímavosti:
Karlovarské golfové hřiště má za sebou téměř stodvacetiletou tradici. Původní dvouhektarové hřiště s devíti jamkami se nacházelo v oblasti dnešního Gejzírparku v jižní části Karlových Varů.

Proč si zde zahrát:
Pestré hřiště s krásnými výhledy do okolních lesů ocení rekreační hráči i profíci. Díky klubové restauraci se vaše hra promění také v gastronomický zážitek.

Pražská 219, 360 01 Karlovy Vary —
11 minut od Grandhotelu Pupp

O hřišti:
Není náhoda, že se jeden z nejstarších a nejoblíbenějších golfových resortů České republiky i střední Evropy nachází jen pět kilometrů od centra Karlových Varů. Původní devítijamkové závodiště bylo založeno už v roce 1904 Pánským šermířským klubem v jižní části lázeňského města. 

Z důvodu rostoucí popularity golfu se ve třicátých letech rozhodlo o vybudování nového hřiště s osmnácti jamkami u vesnice Olšová Vrata. Úkolem byl pověřen přední odborník své doby, pařížský architekt polského původu Christophe Noskowski. V souvislosti s hospodářskou krizí a válečnými událostmi se však ambiciózní projekt nepodařilo dotáhnout a hřišti chyběla mimo jiné klubovna. 

V poválečném Československu byl golf postaven mimo společenský zájem a hřiště v Karlových Varech si tak na současnou profesionální úroveň muselo počkat až do nového milénia. Celý areál byl kompletně zrekonstruován, i přes veškeré moderní úpravy si však zachoval svou přirozenou krásu. Ta je dána terénem úpatí Krušných hor i romantickými výhledy do okolních hustých lesů a zelených luk. Pestrý a příjemný charakter hřiště, který si žádá individuální přístup k jednotlivým jamkám, potěší příležitostné hráče i golfové profesionály.
 

Kousek Puppu na karlovarském golfovém hřišti

V centrální části hřiště se nachází klubová restaurace, kde si na své přijdou milovníci dobrého jídla i pití. Po dobu letní sezóny je v restauraci k dispozici slunná terasa až pro sto hostů s překrásným výhledem na green 18. jamky. Restaurace Golf Resort Karlovy Vary již po páté v řadě obhájila titul nejlepší restaurace v rámci golfových areálů v České republice.

Cihelny Golf & Wellness Resort

par 70 (+2), délka 5 782 m, 18 jamek

Zajímavosti:
Hřištěm prochází železniční trať. Devítka Honey Course je přístupná široké veřejnosti bez nutnosti vlastnit zelenou kartu. 

Proč si zde zahrát:
Nejrůznější překážky, jež si žádají precizní hru, pobaví i golfové profíky. Malá devítka mezi rozkvetlými růžemi je přístupná i hráčům bez zelené karty.

Cihelny 7, 364 64 Karlovy Vary — 
11 minut od Grandhotelu Pupp

O hřišti:
Jen pár kilometrů od Karlových Varů se uprostřed chráněné krajinné oblasti Slavkovský les rozpíná osmnáctijamkové golfové hřiště skotského typu s parem 70. V městské části Cihelny bylo otevřeno roku 2001 podle návrhu jednoho z největších golfistů všech dob, Jihoafričana Garyho Playera.

Hřiště se vyznačuje techničtějším rázem s velkým množstvím vodních ploch i přírodních a modelovaných překážek. Po nedávné přestavbě dvou jamek poskytuje také variantu s parem 72. Výhodou cihelenského mistrovského hřiště je také to, že k němu patří ještě malá devítka. Nazývá se Honey Course a byla založena ve stylu růžové zahrady. Při hře se tak můžete kochat okrasnými květinami a keři, zejména růžemi. Vhodná je pro systém hry Pitch and Putt, kde si dokonale procvičíte krátké přesné údery a patování.

Golf Club Sokolov

par 72, délka 6 288 m, 18 jamek

Zajímavosti:
V místech, kde se dnes nachází golfové hřiště Sokolov, stála ještě na počátku 20. století vesnice Horní Rychnov. Roku 1939 musela ustoupit povrchovým dolům pro těžbu hnědého uhlí. Těžební činnost zde byla ukončena v roce 1981. Na podzim roku 2006 zde bylo v rámci rekultivace otevřeno moderní golfové hřiště.

Proč si zde zahrát:
Zkrátka proto, že se drsnějšího terénu nebojíte. A také pro ten pocit hry v zelené oáze, která ještě před pár lety připomínala měsíční krajinu.

Ke Golfu 445, 356 04 Dolní Rychnov — 
25 minut od Grandhotelu Pupp

O hřišti:
Ačkoliv sokolovské hřiště patří mezi ta nejmladší v Karlovarském kraji, svými parametry a designem se řadí mezi lokální golfovou špičku. Areál o rozloze přesahující sto hektarů vznikl úspěšnou rekultivací hnědouhelného dolu Silvestr, který zde fungoval do roku 1981.

Zpustošená měsíční krajina lemovaná komíny elektrárny Vřesová a sokolovskými paneláky se na počátku třetího milénia proměnila pod taktovkou německého designéra Christopha Städlera na prémiový golf park. Zelené kopcovité greeny tu dnes lákají k výhledu na lesnaté výběžky Slavkovského lesa i tajemné Krušnohoří.

A ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že se na rozlehlém hřišti neobejdete bez dlouhých ran, vyplatí se hrát spíš na přesnost. Náročnější terén ocení zejména zkušenější golfisté. Jedinečná atmosféra sokolovského hřiště se však zaručeně vryje do paměti všem, kteří dají drsnějšímu terénu šanci.

Golf Club Kynžvart

par 73, délka 6 542 m, 18 jamek

Zajímavosti:
Každá jamka na kynžvartském hřišti má své jméno a jedinečný příběh, už jen proto stojí za úsilí zahrát všechny.

Proč si zde zahrát:
Uprostřed romantického zámeckého parku se budete cítit jako šlechtic odpalující míčky do minulosti a zpět.

Zámek 1/418, 354 91 Lázně Kynžvart — 
45 minut od Grandhotelu Pupp

O hřišti:
Nejmladší osmnáctijamkové hřiště Karlovarského kraje, dokončené v roce 2008, navrhl poblíž klasicistního zámku Kynžvart slavný německý golfový designér Christoph Städler. Golfový parkland uspokojí jak náročné golfové profesionály, tak rekreační hráče.

Hřiště leží v prostředí zámeckého parku v anglickém stylu, který založil v první polovině 19. století rakouský šlechtic, politik a diplomat, kancléř Metternich. Přímo na odpališti se můžete navíc osvěžit minerální vodou z místních pramenů, které vyvěrají v lázeňském městě Kynžvart. Po úspěšném zdolání osmnáctého greenu, který dělí od odpališť sto padesát metrů široký rybník, můžete vyrazit například do nedalekého Muzea příběhů, na zříceninu hradu Kynžvart či obhlídku filiálního kostela sv. Markéty v Lázních Kynžvart.

Royal Golf Club Mariánské Lázně

par 72, délka 6 135 m, 18 jamek

Zajímavosti:
Jako uznání historických vztahů mezi britskou královskou rodinou a Mariánskými Lázněmi udělila v roce 2003 královna Alžběta II. klubu královský titul. Royal Golf Club Mariánské Lázně se tak stal jediným královským golfovým klubem mimo území Commonwealthu.

Proč si zde zahrát:
Jedinečná historie spojená s anglickou šlechtou i romantická lokalita uprostřed lesa.

Mariánské Lázně 582, 353 01 — 
40 minut od Grandhotelu Pupp

O hřišti:
Na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, leží nejstarší dodnes fungující osmnáctijamkové golfové hřiště naší republiky. Slavnostně ho otevřel 21. srpna 1905 anglický král Eduard VII., jenž se po přestřižení inaugurační pásky podepsal zlatým perem do pamětní knihy a stal se tak zakládajícím členem mariánského klubu. 

Mimochodem, pradědeček královny Alžběty II. se v roce 1907 ubytoval v Grandhotelu Pupp a s jeho návštěvou západních Čech je spojena historka, jež měla zásadně ovlivnit světovou módu. Traduje se, že si jednoho dne Eduard VII. při procházce v lese nedaleko Karlových Varů natrhl kalhoty. Rychle proto spěchal do krejčovství na Staré louce, aby si koupil kalhoty nové. Ty nebyly vyžehlené, což mu však nijak nebránilo k pronesení slavnostního přípitku před nejvyšší karlovarskou společností. Ta si podivného tvaru královských nohavic okamžitě všimla a začala je napodobovat tím, že si na nich začala žehlit puky.

Golfový areál je ukrytý uprostřed hustého lesa, z nějž vybočují pouze dvě jamky. Ty byly dostavěny v roce 1978, aby nahradily původní jamky, které byly příliš krátké a těsné. Greeny jsou ve srovnání s moderními hřišti o něco menší, zato však překvapí pečlivě chráněnými bunkry. Povětšinou rovinaté hřiště vám na první pohled může připadat snadné, při hře však záhy ukáže řadu nástrah, jež si žádají přesnou technickou hru. Ne nadarmo je označováno za mistrovské a hostí významné světové golfové turnaje.

Golf Resort Františkovy Lázně

par 72, délka 6 076 m, 18 jamek

Zajímavosti:
Autory osmnáctijamkového mistrovského hřiště jsou golfoví designéři Peter Walker z Velké Británie a Heinz Fehring z Německa. 

Proč si zde zahrát:
Dynamický terén vás přinutí zkoušet nové strategie: na některých jamkách se budete snažit přehrát velké vodní plochy, jiné vás donutí hrát z kopce či do kopce a nevyhnete se ani strategicky umístěným bunkrům.

Hazlov 489, 351 32 Hazlov — 
50 minut od Grandhotelu Pupp

O hřišti:
Jen pár minut od hranic s Německem se uprostřed malebné krajiny povodí Ohře ukrývá velkorysé osmnáctijamkové golfové hřiště Františkovy Lázně s rozlohou přes sto hektarů. Osmnáct drah mezinárodního standardu v délce přes šest kilometrů u obce Hazlov nabízí zelené kopce s čistými výhledy do listnatých lesů, rozmanité greeny vyžadující inovativní strategie i všelijaké vodní překážky, které jsou oblíbenou výzvou nejen pro ambiciózní golfisty.

Host bez řádného HCP má přístup na hřiště po zaplacení hracího fee, ale výhradně v doprovodu člena místního klubu, který za hosta nese plnou zodpovědnost.