GOLFOVÁ HŘIŠTĚ V OKOLÍ
Je čas sbalit si bag a vyrazit na golfové hřiště
Za kolébku světového golfu se odjakživa považuje Skotsko, tou českou jsou bezesporu západní Čechy. Zdejší golfová tradice je dlouhá přes sto dvacet let a v Karlovarském kraji se nachází celkem desítka golfových hřišť.
To nejstarší, dnes již nedochované, bylo otevřeno přímo na okraji Karlových Varů v roce 1904 a brzy nato následovaly Mariánské Lázně. Ty se dnes mimochodem pyšní královským titulem, který tamnímu golfovému klubu udělila v roce 2013 sama britská královna Alžběta II.
Je čas sbalit si bag a vyrazit objevovat jamky uprostřed divoké přírody Karlovarského kraje. Vždyť jedny z nejlepších českých golfových hřišť na vás čekají jen pár minut od Grandhotelu Pupp. Už jsme zmínili, že vás na všechna hřiště rádi dopravíme hotelovým vozem a za zvýhodněnou cenu vám rezervujeme teetime přímo na hotelové recepci?
O hřišti:
Není náhoda, že se jeden z nejstarších a nejoblíbenějších golfových resortů České republiky i střední Evropy nachází jen pět kilometrů od centra Karlových Varů. Původní devítijamkové závodiště bylo založeno už v roce 1904 Pánským šermířským klubem v jižní části lázeňského města.
Z důvodu rostoucí popularity golfu se ve třicátých letech rozhodlo o vybudování nového hřiště s osmnácti jamkami u vesnice Olšová Vrata. Úkolem byl pověřen přední odborník své doby, pařížský architekt polského původu Christophe Noskowski. V souvislosti s hospodářskou krizí a válečnými událostmi se však ambiciózní projekt nepodařilo dotáhnout a hřišti chyběla mimo jiné klubovna.
V poválečném Československu byl golf postaven mimo společenský zájem a hřiště v Karlových Varech si tak na současnou profesionální úroveň muselo počkat až do nového milénia. Celý areál byl kompletně zrekonstruován, i přes veškeré moderní úpravy si však zachoval svou přirozenou krásu. Ta je dána terénem úpatí Krušných hor i romantickými výhledy do okolních hustých lesů a zelených luk. Pestrý a příjemný charakter hřiště, který si žádá individuální přístup k jednotlivým jamkám, potěší příležitostné hráče i golfové profesionály.
O hřišti:
Jen pár kilometrů od Karlových Varů se uprostřed chráněné krajinné oblasti Slavkovský les rozpíná osmnáctijamkové golfové hřiště skotského typu s parem 70. V městské části Cihelny bylo otevřeno roku 2001 podle návrhu jednoho z největších golfistů všech dob, Jihoafričana Garyho Playera.
Hřiště se vyznačuje techničtějším rázem s velkým množstvím vodních ploch i přírodních a modelovaných překážek. Po nedávné přestavbě dvou jamek poskytuje také variantu s parem 72. Výhodou cihelenského mistrovského hřiště je také to, že k němu patří ještě malá devítka. Nazývá se Honey Course a byla založena ve stylu růžové zahrady. Při hře se tak můžete kochat okrasnými květinami a keři, zejména růžemi. Vhodná je pro systém hry Pitch and Putt, kde si dokonale procvičíte krátké přesné údery a patování.
O hřišti:
Ačkoliv sokolovské hřiště patří mezi ta nejmladší v Karlovarském kraji, svými parametry a designem se řadí mezi lokální golfovou špičku. Areál o rozloze přesahující sto hektarů vznikl úspěšnou rekultivací hnědouhelného dolu Silvestr, který zde fungoval do roku 1981.
Zpustošená měsíční krajina lemovaná komíny elektrárny Vřesová a sokolovskými paneláky se na počátku třetího milénia proměnila pod taktovkou německého designéra Christopha Städlera na prémiový golf park. Zelené kopcovité greeny tu dnes lákají k výhledu na lesnaté výběžky Slavkovského lesa i tajemné Krušnohoří.
A ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že se na rozlehlém hřišti neobejdete bez dlouhých ran, vyplatí se hrát spíš na přesnost. Náročnější terén ocení zejména zkušenější golfisté. Jedinečná atmosféra sokolovského hřiště se však zaručeně vryje do paměti všem, kteří dají drsnějšímu terénu šanci.
O hřišti:
Nejmladší osmnáctijamkové hřiště Karlovarského kraje, dokončené v roce 2008, navrhl poblíž klasicistního zámku Kynžvart slavný německý golfový designér Christoph Städler. Golfový parkland uspokojí jak náročné golfové profesionály, tak rekreační hráče.
Hřiště leží v prostředí zámeckého parku v anglickém stylu, který založil v první polovině 19. století rakouský šlechtic, politik a diplomat, kancléř Metternich. Přímo na odpališti se můžete navíc osvěžit minerální vodou z místních pramenů, které vyvěrají v lázeňském městě Kynžvart. Po úspěšném zdolání osmnáctého greenu, který dělí od odpališť sto padesát metrů široký rybník, můžete vyrazit například do nedalekého Muzea příběhů, na zříceninu hradu Kynžvart či obhlídku filiálního kostela sv. Markéty v Lázních Kynžvart.
O hřišti:
Na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, leží nejstarší dodnes fungující osmnáctijamkové golfové hřiště naší republiky. Slavnostně ho otevřel 21. srpna 1905 anglický král Eduard VII., jenž se po přestřižení inaugurační pásky podepsal zlatým perem do pamětní knihy a stal se tak zakládajícím členem mariánského klubu.
Mimochodem, pradědeček královny Alžběty II. se v roce 1907 ubytoval v Grandhotelu Pupp a s jeho návštěvou západních Čech je spojena historka, jež měla zásadně ovlivnit světovou módu. Traduje se, že si jednoho dne Eduard VII. při procházce v lese nedaleko Karlových Varů natrhl kalhoty. Rychle proto spěchal do krejčovství na Staré louce, aby si koupil kalhoty nové. Ty nebyly vyžehlené, což mu však nijak nebránilo k pronesení slavnostního přípitku před nejvyšší karlovarskou společností. Ta si podivného tvaru královských nohavic okamžitě všimla a začala je napodobovat tím, že si na nich začala žehlit puky.
Golfový areál je ukrytý uprostřed hustého lesa, z nějž vybočují pouze dvě jamky. Ty byly dostavěny v roce 1978, aby nahradily původní jamky, které byly příliš krátké a těsné. Greeny jsou ve srovnání s moderními hřišti o něco menší, zato však překvapí pečlivě chráněnými bunkry. Povětšinou rovinaté hřiště vám na první pohled může připadat snadné, při hře však záhy ukáže řadu nástrah, jež si žádají přesnou technickou hru. Ne nadarmo je označováno za mistrovské a hostí významné světové golfové turnaje.
O hřišti:
Jen pár minut od hranic s Německem se uprostřed malebné krajiny povodí Ohře ukrývá velkorysé osmnáctijamkové golfové hřiště Františkovy Lázně s rozlohou přes sto hektarů. Osmnáct drah mezinárodního standardu v délce přes šest kilometrů u obce Hazlov nabízí zelené kopce s čistými výhledy do listnatých lesů, rozmanité greeny vyžadující inovativní strategie i všelijaké vodní překážky, které jsou oblíbenou výzvou nejen pro ambiciózní golfisty.
Host bez řádného HCP má přístup na hřiště po zaplacení hracího fee, ale výhradně v doprovodu člena místního klubu, který za hosta nese plnou zodpovědnost.