CYKLISTIKA & ELEKTROKOLA

Karlovarský kraj na kole: Příroda, památky i adrenalin

Okolí Karlových Varů je protkané cyklostezkami. Na své si u nás přijdou rodiny s dětmi, sváteční cyklisté i profíci prahnoucí po dobrodružných vyjížďkách po nezpevněném terénu.

Na kole můžete vyrazit ochutnávat minerální prameny, vydat se na jednu z karlovarských vyhlídek, objevovat památky a okolní města po páteřní cyklostezce Ohře, svézt se po vrcholcích Krušných hor i vyzkoušet sešup v jednom z moderních trail parků. K cyklostezkám vás pohodlně dopraví vlak nebo víkendový cyklobus.

Půjčíme vám horské elektrokolo Specialized, aby vám to šlapalo

Na hotelové recepci vám za výhodnou cenu zapůjčíme helmu, zámek a speciální horské elektrokolo Specialized, jenž patří mezi cyklistickou špičku.

Přemýšlíte, jakým směrem se vydat?

Připravili jsme pro vás praktický přehled nejoblíbenějších cyklostezek Karlovarského kraje:

Krušnohorská magistrála

Lesy a loukami se přes celé Krušné hory vine cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Provede vás pohořím od západu republiky, Chebu, až na severočeský Sněžník u Děčína, kde navazuje na Labskou trasu. Po celé délce je vedena po zpevněných silnicích.

Cyklotrasa začíná u vodní nádrže Skalka v Chebu a přes oblíbené Františkovy Lázně a Kraslice vás postupně provede až do Krušných hor s nejvyšším vrcholem Klínovec, 1 244 m. Celková délka magistrály je 242 km, průběžně se však na ní napojuje celá řada dalších stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i běžkaře.

Kromě malebné přírody vám cesta po magistrále nabídne ryzí přírodu i další zajímavá místa, jako jsou například Vlčí jámy, Blatenský příkop či horské obce a městečka s muzei a místními památkami. 

Délka trasy: 242 km
Vhodné pro: příležitostné cyklisty, profesionály, aktivní důchodce, rodiny s dětmi

Cyklostezka Ohře

Přes sto kilometrů nenáročné trasy po zpevněných komunikacích podél řeky nabízí Cyklostezka Ohře. Údolím řeky vede od hranic s Německem až po začátek Ústeckého kraje. Prochází čtyřmi regiony Karlovarského kraje a dělí se do pěti etap:

1. etapa: Pramen Ohře – Cheb – Mostov (24 km); 
2. etapa: Mostov – Sokolov – Loket – Karlovy Vary (45 km); 
3. etapa: Karlovy Vary – Ostrov – Klášterec – Kadaň (46 km); 
4. etapa: Kadaň – Žatec – Louny (59 km); 
5. etapa: Louny – Libochovice – Litoměřice (53 km). 

Za západní hranicí navazuje na Valdštejnovu cyklostezku v Bavorsku označenou jako Wallenstein-Radweg. U nás je trasa značená cykloturistickými značkami s číslem 6. Většina cyklotrasy vede po cyklostezkách nebo místních komunikacích s minimálním provozem.

Délka trasy: 110 km
Vhodné pro: příležitostné cyklisty, profesionály, aktivní důchodce, rodiny s dětmi

Cyklovýlet na hrad Loket

Desetikilometrová stezka malebným údolím Ohře je vhodná pro rodiny s dětmi, ale také všechny cyklisty, kteří si chtějí užít příjemný a nenáročný výlet.

Cesta vede po cyklotrase č. 6, která začíná v městské části Dubí. Od hotelu se k ní můžete vydat po silnici směrem k Divadelnímu náměstí s Vřídlem, dál do centra Karlových Varů podél říčky Teplá a poté pokračovat podél Ohře. V Doubí se napojíte na cyklotrasu č. 6, která vede podél levého břehu Ohře až k Svatošským skalám. Tam je nutné přejít dřevěnou lávku. Ještě předtím však můžete pokračovat necelých 400 metrů po levém břehu do rekreačního areálu Svatošky dětský ráj.

Po troše dětské zábavy a občerstvení se stačí vrátit zpět na lávku a pokračovat po pravém břehu, okolo minerálního pramene Horčička a středověké průzkumné štoly Vildenara až k hradu Loket. Pokud vám síly stačí, můžete jet ještě dál, přes Sokolov až do Chebu. Nazpět se můžete vydat buď po stejné trase nebo vlakem.

Délka trasy: 16 km
Vhodné pro: rodiny s dětmi, příležitostné cyklisty, jízdu s cyklovozíkem

Na kole do Slavkovského lesa

Cyklotrasa krásnou krajinou Slavkovského lesa není turisticky známá a má své jedinečné kouzlo. Po cestě můžete obdivovat minerální prameny a jejich divoké výrony, kterých tu najdete přes tisíc, lesní rybníky, hluboké lesy i horská rašeliniště.

Trasa: Mariánské Lázně – Kladská – Krásno – Horní Slavkov – Karlovy Vary

Délka trasy: 48 km
Vhodné pro: rodiny s dětmi, příležitostné cyklisty, jízdu s cyklovozíkem

Trail Park Plešivec 

Trail Park Plešivec se v Krušných horách buduje od roku 2020 pod dohledem trojnásobného mistra světa ve fourcrossu Michala Prokopa. První etapa nabízí čtyři stezky: od lehké s mírným klesáním pro rodiny s dětmi, přes středně obtížnou dráhu pro zkušenější cyklisty, až po prudké a náročné terény vhodné pouze technicky zkušené bikery.

Nástupní místo je Pstruží u Merklína, které se nachází mezi obcemi Merklín a Pernink – jen 20 minut autem od Karlových Varů.

Délka trasy: 10 km
Vhodné pro: všechny typy cyklistů, děti, profesionály

Trail Park Klínovec

Oblíbené krušnohorské lyžařské středisko Klínovec v létě nespí, najdete tam totiž nejdelší upravené traily pro kola v Evropě. Trail Park Klínovec nabízí 30 km tras různých obtížností a 70 km stezek pro horská kola po lesních cestách.

Z vrcholu Klínovce se můžete vydat po trailech čtyřech obtížností, které končí u lanovky. Ta vás pohodlně vyveze zpět i s vaším kolem. Na své si tu přijdou příležitostní bajkeři i profesionálové hledající adrenalin. Nejsnazší obtížnost zvládnou také děti a začátečníci. V areálu najdete půjčovnu kol a koloběžek, restauraci, rozhlednu a k dispozici jsou bezplatná parkoviště, myčka kol a sprchy.

Trail Park Klínovec má dvě nástupní místa. Prvním je vrchol Klínovce (příjezdy z Chomutova, Božího Daru, Vejprty, Chemnitz) a druhým je Jáchymov (příjezd z Karlových Varů, Ostrova, Jáchymova). Na obou místech naleznete bezplatná parkoviště.

Délka trasy: 30 km + 70 km
Vhodné pro: všechny typy cyklistů, děti, profesionály

Karlova stezka

Šedesátikilometrová přeshraniční cyklotrasa spojuje Karlovy Vary se saským městem Aue přes krušnohorský hřbet. Karlova stezka vytváří cyklistický most mezi dvěma významnými stezkami – Muldavskou stezku (v údolí řeky Muldy v Sasku) s cyklostezkou Ohře.

Hlavní část Karlovy stezky vede převážně po cyklotrase CT 2009 a částečně po trase CT 2000. Začíná v Karlových Varech u cyklostezky Ohře a vede podél toku řeky Rolavy přes Novou Roli, kde se můžete zastavit v porcelánce Thun, dál na zámek a zříceninu hradu Nejdek, až do Nových Hamrů. Za Novými Hamry opouští tok řeky Rolavy a pokračuje podél Černé vody přejezdem Krušnohorské magistrály (CT23) k hranici Česka a Saska v Jelením.

Pokud síly stačí, můžete využít dalších označených doplňkových tras a podívat se tak na další krušnohorská centra, jako je Horní Blatná, Abertamy či Pernink.

Délka trasy: 33 km
Vhodné pro: rodiny s dětmi, senioři

Další zážitky